Michal Filek Rhythm´N´Jazz

„Rhythm´N´Jazz“ je hudební pořad, kde se živá jazzová hudba prolíná s mluveným slovem a zajímavými příběhy ze světa umělců a hudebních nástrojů.

 

Průvodcem pořadu je kontrabasista, jazzový zpěvák a propagátor exotických hudebních nástrojů Michal Filek. Pásmo, které trvá přibližně 80 minut, obsahuje světové evergreeny a slavná jazzová témata, průvodní slovo a zajímavé příběhy. Případně také odpovědi na dotazy, které přednesou, či napíšou posluchači přítomní v sále.

 

Pořad je tedy opravdové „live show“ se vším, co k tomu patří. Posluchači uslyší jazzové kompozice na témata jazzových mistrů Duke Ellingtona, Milese Davise, mistra latiny A.C.Jobima, cikánský jazz Django Reihardta nebo vlastní skladby přítomných hudebníků a českých jazzových autorů. Hudba potěší nejen posluchače gruntovních jazzových stylů, ale i nejazzové publikum. Přináší také prvky ethno nebo moderní akustické hudby. „Rhythm´N´Jazz“ nabízí osobitý průřez toho, co jeho aktéři považují za „to nejlepší z jazzu“, zážitky, zkušenosti a také scénickou akci. Hlavními prvky programu jsou akustický jazz, průvodní slovo a hudební výkony, které posluchače nenechají vydechnout.

 

Na této stránce níže uvedené demonahrávky, reprezentují různé sestavy, ve kterých se členové kapely setkali. Byly to například Jordi Torrrens band, String Time, Světlana Nálepková, Metropolitan Jazz Band, Steamboat Stompers, Vojtěch Eckert Trio, Pražský Dixieland, OPSO, Revival Swing, atd. Kapela proto hraje široce pojatý repertoár složený ze swingu, evergreenů, latinoamerických skladeb, jazzových kompozic 70-tých a 80-tých let, a také z vlastních skladeb. Průvodní slovo pořadu sice nemá ambice klasické „talk show“, ale přesto zaujme i pobaví povídáním o hudbě, o jazzu a o lidech.

 

O jazzovém zpěvu
Michal Filek měl několik výborných učitelů jazzového kontrabasu, asi nejznámějším z nich je František Uhlíř. Málokdo však ví, od koho pochytil sympatie k jazzovému zpěvu. Byli to hlavně zpěváci a zpěvačky, které doprovázel. Za všechny jmenujme Jitku Vrbovou, se kterou vystoupil jistě mnoho-set-krát na koncertech s kapelou Metropolitan Jazz Band, velmi inspirativním spoluhráčem byl také český „Mr. Scatmann“ Antonín Tony Brych. MF dále vystoupil například s Vlastou Průchovou, Ladou Kerndlem a stabilně či příležitostně doprovázel také velkou část nejazzové české scény, počínaje Jožkou Černým až po Karla Gotta. Pro jazzmana a basistu byli velmi inspirativní kontrabasisté Luděk Hulan, Charley Mingus, Ron Carter, atd. Prvním impulsem byla nahrávka Jaco Pastoriuse „Teen Town“. S jeho synem Felixem, rovněž skvělým basistou, se dokonce sešel osobně.

 

To vše a ještě mnoho dalšího, nabídne posluchačům blok hudby a slova „Rhythm´N´Jazz.“ Vystoupení „Michal Filek Rhythm´N´Jazz“ trvá přibližně 80 minut non stop a přijdou si při něm na své vyznavači klasického i modernějšího jazzového soundu a také ti, kteří si rádi připomenou "Zlatou éru jazzu“. Zastupuje pražská hudební agentura Media Market Agency Prague http://www.mma-prague.cz .
 

Repertoárový list pořadu Rhythm´N´Jazz 
Autunm Leaves -J.Kosma
Berny Blues - Michal Filek
Pátek 6.května -  Michal Filek
Stella by starlight - Victor Yong
Moaning - Bobby - Bobby Timmons
C Jam Blues - Duke Ellington
Don´t get Arround much anymore - Duke Ellington
Take “A” Train -  Duke Ellington
Caravan -  Duke Ellington
Have you met miss Jones -  Rodgers/Hart
Americká směs II. -  Radim Linhart
Blues-  Radim Linhart
Tango Azul - Jordi Torrens
Minor swing -  Django Reinhardt
Moonglow -  Errol Gardner
Ozvěny Harlemu -  Josef Krajník
Blues for Charlie -  Michal Filek
Cherokee - Ray Noble
Všude dobře, doma manželka -  Michal Filek
The next is Jazz -  Michal Filek
Donna Maria -  Michal Filek
Samba Kamila -  Michal Filek
Hot Blues -  Josef Krajník
Chega de Saudade -  A.C.Jobim
Nuages-  Django Reinhardt